Burger to zdrowy i pełnowartościowy posiłek, posiada dużo białka, węglowodanów, tłuszczy i oczywiście solidną porcję warzyw! Zasadniczo jest to danie składające się z mięsa, warzyw oraz nierzadko zdrowego rodzaju pieczywa. To wszystko zagwarantuje Ci pełen brzuch i szeroki uśmiech na twarzy. Co najważniejsze, jak zadbasz o zdrowe składniki, nie będziesz musiał mieć potem wyrzutów sumienia że zjadłeś niezdrowo 🙂
Czego nam zatem potrzeba do zrobienia zdrowego burgera ?
Wszystko zależy od jakości oraz rodzau produktów, znajdujących się w składzie naszego dania. Najważniejsze jest aby była to żywność nieprzetworzona, (czyli nie poddana żadnej wstępnej obróbce) oraz w 100% naturalna. Dzięki temu posiłek będzie dla nas najzdrowszy 🙂 Kaloryczność powinieneś natomiast dobrać odpowiednio do swojej diety i pozostałych posiłków spożytych danego dnia.
Po pierwsze i najważniejsze to wybór mięsa!
Używaj mięsa od sprawdzonego zaprzyjaźnionego dostawcy, wtedy znasz jego pochodzenie. Wiesz, że jest bez żadnych chemicznych dodatków czy innych ulepszaczy. Najlepiej przygotować mięso samodzielnie od podstaw wraz z mieleniem.
Dlaczego mięso wołowe jest zdrowe?
Tłuszcze nasycone wspierają pracę mózgu, serca, poprawiają gęstość kości i wzmacniają układ odpornościowy oraz nerwowy. Wołowina jest bogata w kreatynę, która jest niezbędna w diecie dla sportowców. Posiada również wiele składników mineralnych takich jak żelazo czy fosfor. Przede wszystkim jest to cenne źródło łatwo przyswajalnego dla nas białka. Mięso wołowe to także źródło witamin(A,E,D oraz B1,B6,B12).
Czas na bułkę
Jeśli używasz bułek z dyskontu to pamiętaj aby sprawdzić ich skład. Użyj bułki z dobrego, sprawdzonego miejsca, a najlepiej upiec samemu z Twojego ulubionego przepisu.
W wyborze bułki musisz zastanowić się na czym najbardziej Ci zależy. Może powinieneś dopasować ją do swojej diety, albo jesteś uczulony na gluten?
Bułek jest wiele do wyboru, między innymi:
- pszenna-jest lekkostrawna więc nie obciąża naszego systemu trawiennego. Są mało kaloryczne.
- żytnia-mąka żytnia jest źródłem witamin z grupy B oraz cynku, zawiera dużo błonnika. Bułki żytnie poleca się osobom z podwyższonym poziomem cholesterolu, cukrzycą i tym, którzy są na diecie odchudzającej.
- bezglutenowa-dla osób chorych na celiakię lub muszących wyeliminować ze swojej diety pszenice, żyto lub jęczmień.
- ketogeniczna-dla osób na diecie ketogenicznej,niskowęglowodanowej, o niskim indeksie glikemicznym czy bezglutenowej.
Jakie sosy do burgera?
Kupując sosy sprawdź czy mają czystą etykietę. Obecnie jest dostępnych wiele aplikacji na smartfona, które mogą Ci w tym pomóc. Sosy są jednym z najbardziej kalorycznych elementów burgera, więc jeżeli martwisz się o linię, poszukaj ich w wersji light. Może znajdziesz coś fajnego na jogurcie? Jeśli nie jesteś natomiast przekonany do kupnych sosów to np. majonez, keczup, musztardę czy bbq możesz zrobić własnoręcznie, wtedy doskonale wiesz co jesz!
Warzywa, które dodasz do swojego burgera to źródło witamin i minerałów potrzebnych po prawidłowego funkcjonowania organizmu, więc ich nie żałuj 🙂 Pamiętaj jedynie aby je solidnie umyć przed krojeniem!
A żeby było jeszcze zdrowiej, ale tym razem dla duszy – polecamy do burgera chillową muzykę i ambientowe oświetlenie przy dobrym bezalkoholowym piwku 😉