Prowadzenie food trucka, czy to dobry pomysł na biznes?

Myślisz o spróbowaniu swoich sił w gastronomii? Marzysz o serwowaniu najlepszych burgerów w Warszawie? Jeśli na oba te pytania odpowiedziałeś twierdząco, to doskonałym pomysłem jest przyjrzenie się z bliska zaletom, jakie posiada bycie właścicielem restauracji typu food truck.

Od kilku lat rynek restauracji typu food truck stale powiększa się o nowe restauracje, które serwują swoje specjały zarówno na zlotach, jak i na licznych imprezach oraz na wynajętym miejscu, w którym na co dzień mieści się dana restauracja. Food trucki stały się bardzo popularne i z roku na rok cieszą się coraz większym powodzeniem. Jeśli marzymy o posiadaniu własnego punktu gastronomicznego, to food truck może okazać się strzałem w dziesiątkę. Na rynku gastronomicznym, szczególnie w większych miastach istnieje ogromna ilość restauracji i wciąż pojawiają się nowe, dlatego założenie własnej wiąże się z pewnym ryzykiem, dzięki food truckom możemy podjąć je, nie ryzykując ogromnych strat finansowych, jakie moglibyśmy ponieść w przypadku zainwestowania w lokal. Niezależnie od tego, czy pragniemy przygotowywać najlepsze burgery w Warszawie, czy naleśniki ze słodkimi dodatkami, aby odnieść sukces w branży gastronomicznej, potrzebujemy pomysłu, motywacji, a także pełnego zaangażowania.

Własny food truck, dlaczego warto?

Jeśli poważnie zastanawiamy się nad zainwestowaniem we własną restaurację typu food truck, powinniśmy wziąć pod uwagę zalety, jakie posiada ten rodzaj działalności. Pierwszym plusem niewątpliwie są niższe koszty rozpoczęcie działalności, niż miałoby to miejsce w przypadku tradycyjnej restauracji. Oszczędzamy nie tylko na koszcie wynajmu lokalu, ale także na kosztach ogólnych takich jak zatrudnianie personelu. W przypadku restauracji typu food truck wystarczy, zatrudnienie kucharzy, a w przypadku tradycyjnej restauracji musimy wziąć pod uwagę również kelnerów, barmanów, czy personel sprzątający. Dzięki food truckom możemy tworzyć potrawy o równie wysokiej jakości, jak te tworzone w restauracjach stacjonarnych, niezależnie od tego, czy przygotowujemy najlepsze burgery w Warszawie, czy krewetki. Kolejną zaletą food trucków jest fakt, że są one niezwykle popularne, a co za tym idzie, chętnie korzystają z nich ludzie w każdym wieku.

Food truck, czyli dlaczego planowanie jest ważne?

Zaczynając prowadzenie restauracji typu food truck, musimy pamiętać o tym, jak ważną kwestią jest planowanie. Najpierw musimy podjąć decyzję dotyczącą tego, jakie jedzenie chcemy serwować w naszej restauracji na kółkach. Niezależnie od tego, czy będą to najlepsze burgery w Warszawie, czy może owoce zatopione w czekoladzie, jeśli chcemy rozwinąć skrzydła w branży gastronomicznej, oprócz dobrego jedzenia musimy mieć także doskonałą strategię marketingową i pomysł na to, jak dotrzeć do większej ilości klientów. Decydując się na Food Trucka zamiast tradycyjnej restauracji mamy tę przewagę, że nasza restauracja może się przemieszczać w dowolne wybrane przez nas miejsce, dzięki czemu mamy do wyboru budowanie stałej bazy klientów, albo prezentowanie naszych wyrobów nowym konsumentom w coraz to nowszych zakątkach kraju.

Jak rozwinąć skrzydła posiadając restaurację typu food truck?

Stając się właścicielami restauracji typu food truck, zyskujemy ogrom możliwości na rozwój naszej marki i zagwarantowanie sobie rozpoznawalności na rynku gastronomicznym jako właściciele food trucka z najlepszymi burgerami w Warszawie lub inną wybraną przez nas potrawą. W jaki sposób tego dokonać? Po pierwsze możemy brać udział dedykowanych imprezach takich jak zloty food trucków, na których właściciele tego typu restauracji zbierają się w jednym miejscu, a klienci pojawiający się na imprezie kosztują dań z wybranych przez siebie restauracji na kółkach. Jednak nie tylko zloty food trucków są doskonałym miejscem na budowanie naszej marki, również obecność w takich miejscach jak koncerty, imprezy plenerowe, czy różnego rodzaju zawody sportowe są doskonałym sposobem na kreowanie naszego wizerunku i przekonanie konsumentów do naszej restauracji. Jeśli zainwestujemy w pozytywny marketing, możemy również pojawiać się na imprezach prywatnych, takich jak urodziny, wesela, imprezy firmowe i najróżniejsze eventy.

Jeśli zadajemy sobie pytanie, czy posiadanie food trucka to dobry pomysł na biznes, musimy sobie zadać również inne, a mianowicie, czy jesteśmy w stanie w pełni zaangażować się budowanie i rozwijanie naszej firmy? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to z pewnością warto zainwestować w tego rodzaju działalność.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Name *